3.4.2023 Bravinné

Hned na začátku jsem od přítomných zaslechl, že takovou hojnou účast na podobném setkání ještě neměli. Nevím, to nemohu posoudit, protože jsem v Bravinném byl na podobném setkání poprvé. Ale místnost osadního výboru byla prakticky plná.

Po úvodním přivítání přišla první výtka – není slyšet místní rozhlas. Samozřejmě jak kde, protože když má někdo tlampač za domem, tak vysílání rozhlasu slyší. Nicméně převládaly připomínky, že je slyšet až závěrečné Turbo a někdy ani to ne. Pan starosta to okomentoval slovy: „Rozhlas, který není slyšet, je k ničemu!“. Uvidíme (tedy spíše uslyšíme), zda to bude mít i nějaký praktický dopad a situace s rozhlasem se zlepší.

Občany dále zajímala výstavba více, než 50 domů, o které se doslechli. Jsou překvapeni, když jim u domu zastavují luxusní auta a návštěvníci jim pod nosem mávají plánky se zakreslenou novou výstavbou a oni zpočátku vůbec netuší, oč jde. Předseda osadního výboru, pan Drga, to jel prověřit na úřad do Bílovce a skutečně se o výstavbě začíná mluvit. Z celé situace kolem nové výstavby bylo cítit, že by občané Bravinného rozhodně nechtěli, aby takový významný projekt probíhal bez nich stylem „o nás bez nás“. A jejich připomínky byly i praktické – je tam mokřad, vysušením přijdeme o vodu ve studních. A když zaprší, tak místo toho, aby mokřad vodu nasál jako houba, tak nám to všechno proteče vesnicí. A jak to bude s kanalizací? 50 domů je přece jenom hodně. A co trafostanice? Už teď je jedna trafostanice málo a další domy neutáhne.

Naše Pirátská místostarostka na to reagovala s tím, že: "V nejbližší době se v Bravinném žádná výstavba nechystá. Proběhlo jednání s možným zájemcem o výstavbu, se kterým byly diskutovány možné plochy pro výstavbu v Bílovci a místních částech. Mezi nimi i Bravinné - pro které máme zpracovanou studii, která prověřila vstupy do celé zastavitelné lokality. Nicméně opakuji, že se žádná výstavba neplánuje. A pokud by se v budoucnu schylovalo k nějaké změně, budou občané Bravinného informováni mezi prvními."

Dalším tématem byla trafostanice. Druhá trafostanice je pro Bravinné slibována ještě od dob starostování pana Ašera. A to už je pěkných pár let. V čem je problém? Nároky na elektrickou energii jsou v dnešní době opravdu vyšší, než před lety. Mohou za to tepelná čerpadla, podlahová vytápění, varné desky a řada dalších spotřebičů. A to by mě zajímalo, zda už někdo v Bravinném žádal o připojení do sítě v souvislosti s novou solární elektrárnou …

Od potíží s trafostanicí přešla diskuse k mobilnímu signálu a přístupu na internet. Jak jsme si všichni mohli ověřit, tak signál v místnosti opravdu nebyl. Což bylo i praktické, alespoň nikomu během setkání nezazvonil telefon (jako se to stalo třeba na setkání v Lubojatech). A jak konstatoval pan starosta: „Nemohu se vymluvit, že mi někdo volá.“ S tím samozřejmě souvisí i dostupnost internetu. Vyplňovat interaktivní formulář v mobilu kdesi na dvoře, protože tam jedině internet jede, není opravdu nic moc. Tohle je velká výzva a bez dostupného a rychlého internetu se digitalizace dopředu nepohne.

A od moderních technologií zpátky – k popelnicím. Objevila se řada stížností, že popeláři nevrací popelnice zpátky na místo, ale zanechávají je náhodně. Takže pak auta musí mezi popelnicemi kličkovat. S tímto stavem nejsou občané spokojeni delší dobu, ale zatím se nepodařilo ho vyřešit. Tak uvidíme, jak se s tím popasuje současné vedení. Současný starosta se k tomu staví čelem – posílejte stížnost na Slumbi a mě dávejte do kopie. A připojte k tomu fotografii.

O tom, jaké to je, když se snoubí byznys s pietou jsme si vyslechli v další části o vývěskách – nástěnce. Aby vedle sebe visela smuteční oznámení s oznámením o výkupu kožek je opravdu nedůstojné a nevhodné.

IMG_20230403_184850

Následně jsme se přesunuli k tématu o bezpečnosti. Někteří řidiči jezdí po Bravinném jako závodníci a vznikají nebezpečné situace, zvláště u hřiště. Bylo by možné tuto situaci nějak řešit? Radarem? Příčnými prahy? Výborně prý funguje, když si u místní zmrzlinářky kupují zmrzlinu policisté, kteří zde zaparkují své vozidlo. Muž v policejní uniformě (se zmrzlinou) a policejní auto jsou tak výstražné, že zde ostatní auta v takové situaci projíždějí pouze krokem. Nenachází se ve vozovém parku Bílovce nějaké starší policejní auto, které by se zde dalo odstavit trvale? Obdobně prý skvěle fungují zemědělci se svými zastavenými kombajny a traktory. Ale teď vážně. Tato situace by se měla řešit dříve, než dojde k tragédii. Situaci zhoršují i chodníky. Tedy to, že zde chybí. A po tom občané volají už roky.

Dalším bezpečnostním průšvihem je opadávající eternit ze střechy kostela. Jako nezávislý pozorovatel mohu říci, že tohle by vedení města s farností mělo řešit co nejdříve. Tohle zavání průserem.

IMG_20230403_184914

Na konec jsme se tematicky přesunuli tam, kde jsme se nacházeli – do kulturního domu. Slyšeli jsme, že ten pomalu chátrá – rozbité sklo na krbových kamnech, prokopnuté dveře na záchody, zmizelé džbánky z kuchyně … A chybějící opony, kdy původní byly odebrány neb byly údajně plné molů a nové nebyly dodány, protože by musely být nehořlavé a stály by 150 tisíc.

Paní místostarostka odpovídala na dotaz, co nového se v Bílovci podařilo. Zmínila zahájení rekonstrukce schodů v kulturním domě, opravu kanalizace na škole TGM, rekonstrukci jídelny ve Staré Vsi, šatny v Lubojatech.

Na závěr přišla od jedné účastnice pochvala pro město, které na rozdíl od předchozího vedení informuje o tom, co bude a nikoliv o tom, co bylo.

Není Vám budoucnost Bílovce a jeho místních částí lhostejná? Pak i Vy přijďte na setkání s vedením města.