Za několik dní to už bude měsíc od té doby, kdy naše pirátka Tereza Grabcová Hozová nastoupila na radnici jako nová místostarostka. Jsme samozřejmě zvědavi, jak si na pozici místostarostky vede. Využil jsem příležitost a udělal s ní rozhovor.

Terezo, už to bude měsíc, co jsi v roli místostarostky. Jaké jsou Tvé první dojmy v nové funkci?

Každý, kdo začíná nějakou novou životní etapu, prožívá určité obavy. To se samozřejmě nevyhnulo ani mně, když jsem celá rozechvělá poprvé vstupovala do své nové kanceláře. Bylo to hektické ráno, které zná asi každá maminka, která musí ještě před odchodem do práce zabezpečit své dítě. Kromě čistě pracovních obav z nové práce se k tomu přičítaly i obavy ryze rodičovské.

Ale velmi rychle jsem se v nové kanceláři zabydlela. Uvědomila jsem si totiž, že já jsem vlastně preventistka.

Teď asi úplně nechápu, co tím myslíš? Jaká preventistka?

Já jsem povoláním architektka. Každý architekt je preventista v tom smyslu, že se snaží předcházet problémům.

A jak to prosím Tě souvisí s rolí místostarostky?

Nejdůležitější věc, kterou musíme společně s kolegy dělat v těchto dnech, je připravit rozpočet města na rok 2023. Dobře připravený rozpočet předchází možným problémům. Jsme v situaci, kdy zvýšené náklady na energie a vysoká míra inflace mohou významně zasáhnout i Bílovec. Ačkoli je doba hodně nejistá, tak rozpočet s tím musí počítat.

Nesmí ustrnout ani rozvoj města. Proto jsme se s panem starostou zaměřili na probíhající i plánované investiční akce. Vnášíme do těchto projektů náš profesní pohled. Díky tomu můžeme předejít problémům v budoucnosti.

Chceš snad naznačit, že v realizovaných projektech jsou nějaké chyby?

Obecně se dá říct, že v jakémkoliv projektu je možné najít nějakou chybu. Určitě platí, že kdo nic nedělá, nic nepokazí. K práci druhých je potřeba přistupovat s respektem. Každý z nás totiž dělá chyby, koneckonců „chybami se člověk učí“. Důležité je chyby odhalit. A pak je napravit a poučit se z nich.

Když jsme s panem starostou začali procházet jednotlivé projekty, nezaměřovali jsme se na hledání chyb, ale na to, jak předejít problémům v budoucnosti. Díky svým profesím jsme rychle přišli na to, že opravovaná střecha nad Besedou při daném způsobu opravy nevydrží ani dva roky. Požádali jsme o vyjádření statika, který potvrdil naše obavy. Nejprve je potřeba odlehčit konstrukci krovu o staré rákosové podbití a přikotvit pozednici, jež sníží tlak od zatížení na půdní nadezdívku. Dále je doporučeno konstrukci krovu alespoň 1x ročně kontrolovat. Pokud bychom toto neodhalili, střecha by se zvlnila, střešní krytina popraskala a do střechy by začalo zatékat.

Kontejnerové stání se zatravňovací dlažbou

Úplně jiným příkladem je nové kontejnerové stání u pošty. Překvapilo nás, že je zde použita zatravňovací dlažba. Umíš si představit, jak se popelářům podaří jezdit s kontejnery po té dlažbě s dírami? Naplněný těžký kontejner svými kolečky zapadne do těch děr a chudáci popeláři u toho vypustí duši. Tohle bude potřeba opravit, i když ještě nevím jak. Počkám si na návrhy odborníků.

IMG_20221110_172252

IMG_20221110_172219

Zaujal nás třeba i nový chodník na Svobodově ulici. Na jedné straně ulice jsou zde nájezdy pro auta, které vedou do plotu. Není zde žádný vjezd do zahrady nebo do garáže. Na druhé straně ulice, pro změnu, zcela chybí vjezd do jedné garáže. Navíc je zde chodník udělaný tak nešťastně, že do garáže se nevjede vůbec .

Řešit jsme museli i chybějící kanalizaci u bytového domu na Radotíně, který město koupilo v roce 2020. Je zde 9 bytů, které město nechalo opravit. Přestože se ví o problémech s kanalizací u tohoto domu dlouhé roky, stále to není dořešené.

Bytový dům Radotín

Mezitím jsou byty opravené, ale objekt není možné zkolaudovat, protože nemá připojení na kanalizaci. A do toho nám začíná zima a objekt bude třeba temperovat, jinak by došlo k jeho znehodnocení. To se při současných cenách energií dost prodraží a peníze by bylo možné využít jinde.

Jako poslední příklad uvedu opravu fasády u domu na Slezském náměstí. Při prohlídce stavby jsem zjistila, že se pozapomnělo na přístavbu, která je ze zadní strany. Ta zůstala neomítnuta i se starými prokopnutými dveřmi. Bylo potřeba urychleně omítku dokončit a vyřešit i ty rozbité dveře.

dům na Slezském náměstí

To vypadá, že jste toho odhalili docela dost…

Ne, to bych nechtěla, aby to takto vyznělo. Jen máme s panem starostou výhodu v tom, že se oblastí stavebnictví zabýváme ve svých občanských profesích. A tak si některých věcí rychle všimneme. Jak jsem zmiňovala již před chvilkou, chyby je potřeba objevit, napravit a poučit se z nich. Nemá smysl pouze hledat viníka.

Zeptám se Tě ještě, jaké to bylo na předávání cen PATRIMONIUM PRO FUTURO 2022 (Obr. 6), které jsme s napětím sledovali 15.11.2022 na ČT Art v přímém přenosu?

Expozice Skrytý středověk, která v Bílovci vznikla, je něco naprosto mimořádného. Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na tomto projektu podíleli a zároveň všem, kteří se na dlouholeté obnově zámku podílejí. Chci poděkovat také Kulturnímu centru Bílovec a panu kastelánovi, kteří se starají o provoz expozice. Děkuji také NPÚ za vynikající spolupráci. Samozřejmě musím poděkovat i autorovi expozice, panu Maternovi. Díky práci všech těchto lidí byl Bílovec nominován.

předávání cen

Cenu jsme nakonec nezískali. Ale i tak je již jen samotná nominace Bílovce mezi pěti nejlepšími projekty symbolem úspěchu a nového začátku. Je to ocenění práce řady lidí, kteří na vzniku expozice pracovali. Ocenění lidí, kteří věnovali svůj čas a úsilí, aby v Bílovci něco nového vzniklo. Něco nového, co stojí na pevných základech, které vybudovali naši předci. Takové ocenění je také velkým závazkem. Závazkem, abychom vždy přemýšleli, jak budou plody naší práce využívat naši potomci. Aby někdy v budoucnosti mohli naši následníci stavět na základech, které my pokládáme právě dnes.

Děkuji za zajímavý rozhovor a držím Ti palce do další práce v roli místostarostky.

Otázky kladl Jan Halász, odpovídala místostarostka Tereza Grabcová Hozová

Po měsíci na radnici - rozhovor